خبر خوش رفع قانون تبعیض آمیز سرباز قهرمان/ورزشکاران مدالآور معلول هم استخدام می شوند

قانون تبعیض آمیز ماده ۵ مدیریت خدمات کشوری و سرباز قهرمان که فرزندان معلولان ورزشکار را به جای خود آنها واجد استخدام در دستگاه های دولتی می دانست اصلاح شد.
در سال های اخیر، همواره یکی از اعتراضات جامعه ورزشکاران معلول مدال آور، رفع قانون تبعیض آمیز سرباز قهرمان بود. قانونی که در آن صراحتاً هیچ حقی برای خود معلولان قائل نبود و چنانچه ورزشکاران نابینا و کم بینا یا جانباز و معلول صاحب عناوین برتر در مسابقات پارالمپیک یا جهانی می شدند، به جای خود آنها فرزندانشان را واجد جذب در دستگاه های دولتی در نظر می گرفت. حال آنکه خود معلولان با مشکل اشتغال دست و پنجه نرم می کنند. در همه ی این سال ها، معلولان اعتقاد داشتند مانند ورزشکاران سالم، چنانچه مدال های جهانی، پارا آسیایی و پارالمپیک بدست آورند، باید در دستگاه های دولتی استخدام شوند. حالا و پس از پیگیری های فراوان، مطلع شدیم این قانون در هیأت دولت اصلاح شده است.
دکتر احمدرضا شجیعی، مشاور رئیس سازمان بهزیستی کشور و عضو هیأت رئیسه فدراسیون نابینایان و کم بینایان برای اولین بار در گفتگو با ایران سپید، این خبر را رسانه ای می کند و می گوید: پس از اعتراضات ورزشکاران قهرمان، نامه ای از طرف آقای قبادی دانا ریاست سازمان بهزیستی کشور خطاب به دکتر شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارسال می شود و در این نامه، ایشان تقاضای اصلاح ماده ۵ قانون سرباز قهرمان را می کنند. نامه از طرف وزارت تعاون برای وزارت ورزش ارسال می شود. البته خود وزارت ورزش هم پیگیر اصلاح این قانون بود. خوشبختانه مطلع شدیم یکی دو هفته پیش این قانون اصلاح شده و در جلسه هیأت دولت به تصویب رسیده، اما هنوز ابلاغ نشده است. وی افزود: طبق قانون جدید، ورزشکاران معلول که بتوانند عناوین اول تا سوم مسابقات پارالمپیک، جهانی و پارا آسیایی را بدست آورند، باید به صورت پیمانی در دستگاه های اجرایی جذب شوند. البته چنانچه ورزشکار معلول خودش شاغل باشد، این قانون شامل حال فرزندش می شود. در غیر این صورت، خود ورزشکار معلول در اولویت قرار می گیرد و باید استخدام شود. دکتر شجیعی بیان کرد: این قانون شامل حال کسانی که در سال های گذشته نیز مدال آور بوده اند نیز می شود و امیدواریم هر چه زودتر ابلاغ شود. حتی به نسبت گذشته، انعطاف پذیری قانون بیشتر شده است. در قانون قبلی، به جز نفرات اول تا سوم پارالمپیک و مسابقات جهانی، تنها نفرات اول مسابقات پارا آسیایی شامل استخدام می شدند اما پیشنهاد دادیم دارندگان مدال نقره و برنز مسابقات پارا آسیایی هم شامل این ماده قانونی شوند.
منبع: ایران سپید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *