همکاری دکتر مجید شریفی متخصص فیزیولوژی ورزشی با هیأت ورزش نابینایان استان تهران +فایل صوتی

هیأت ورزش نابینایان و کم بینایان استان تهران برای ورزشکاران تحت پوشش خود، با دکتر مجید شریفی متخصص فیزیولوژی ورزشی همکاری می کند.

یکی از چالش های مغفول مانده در ورزش نابینایان، عدم توجه به مباحث تغذیه ورزشکاران است. مبحثی که به ویژه برای ورزشکاران حرفه ای، بسیار می تواند حائز اهمیت باشد.

دکتر مجید شریفی در گفتگو با ایران سپید در این ارتباط گفت: مبحث تغذیه دو بخش است. یکی در ارتباط با عموم افراد جامعه که می خواهند سلامتی خود را حفظ کنند. بخش بعدی، افرادی هستند که فعالیت های ورزشی دارند و از تغذیه، به عنوان افزایش عملکرد ورزشی خود انتظار دارند. این دسته تلاش می کنند از مواد غذایی استفاده کنند که در فعالیت های ورزشی، به آنها کمک بیشتری کند.

وی افزود: عموم مردم جامعه باید از مبحثی تحت عنوان هرم غذایی پیروی کنند. به این معنا که از گروه های غذایی استفاده کنند که نیاز های بدن آنها در طول یک روز را پوشش دهد.

اما استفاده از این گروه های غذایی در ورزشکاران حرفه ای، با توجه به رشته ورزشی متفاوت خواهد بود.

دکتر شریفی بیان کرد: ورزشکاران به واسطه اینکه نیازمند به افزایش حجم عضلات برای اجرای مهارت های خود هستند، توصیه می شود استفاده از گروه گوشت و حبوبات را بالاتر ببرند. همچنین آنها می بایست از پروتئین های حیوانی بیشتر استفاده کنند. استفاده بیشتر از واحد های لبنیات، از دیگر اقداماتی است که این ورزشکاران باید در برنامه غذایی خود لحاظ کنند.

شریفی در ارتباط با ورزشکارانی که تمرینات سالیانه دارند گفت: این دسته از ورزشکاران باید قبل و بعد از تمرین، گروه غلات را جدی بگیرند. ورزشکاران حرفه ای، باید برنامه ریزی سالیانه داشته باشند. این ورزشکاران فصلی دارند تحت عنوان فصل مسابقات. در این فصل نیاز های غذایی و تمرینی متفاوت است.

در پیشفصل مسابقات، برای مثال باید دو تا سه هفته به استقامت قلبی عروقی بپردازند که نیاز های تغذیه ای از گروه های نان و غلات بیشتر باید استفاده شود.

وقتی وارد فرایند افزایش حجم عضلات می شوند، باید استفاده از گروه ویتامین ها و به ویژه پروتئین ها بیشتر شود. در فصل مسابقات و روز مسابقات به واسطه رشته ای که دارند، باید دریافت کربوهیدرات ها را افزایش دهند. همه ی این مباحث، باید زیر نظر یک متخصص تغذیه باشد.

خوشبختانه این مسئله در هیأت ورزش نابینایان استان تهران فراهم شده است و ورزشکاران نابینا و کم بینای تهرانی، می توانند با این هیأت ارتباط گرفته و نیاز های تغذیه ای خود را بر حسب رشته ای که فعالیت می کنند، برطرف کنند.

فایل صوتی مصاحبه با دکتر شریفی و بیان جزئیات بیشتر را در ادامه همین پست گوش کنید.

منبع: ایران سپید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *