نتایج مسابقات شطرنج، دوچرخه سواری و بهکاپ هیأت تهران

در روز پنجشنبه و جمعه ۱۶ و ۱۷ بهمن، مسابقات شطرنج، دوچرخه سواری و رشته تازه تأسیس به کاپ توسط هیأت ورزش نابینایان استان تهران و هیأت های تابعه این استان به مناسبت دهه فجر برگزار شد.
مسابقات حضوری شطرنج نابینایان به مناسبت گرامی داشت دهه فجر با حضور هفت شطرنج باز و در هفت دور به صورت دوره ای به تاریخ جمعه ۱۷ بهمن برگزار شد.
این مسابقات، در مجموعه ورزشی شهید هرندی با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی به سرپرستی انجمن شطرنج هیأت ورزش نابینایان و کم بینایان استان تهران و به سرداوری میلاد نجفیان برگزار شد.
در پایان این مسابقات که در یک جدول برگزار شد، عرفان محمدعلیزاده عنوان قهرمانی را بدست آورد، ایمان تحویلی در جایگاه دوم ایستاد و جمال الله قلی سوم شد.
این مسابقات با حمایت هیأت ورزش نابینایان شمال غرب تهران و هیأت ملارد برگزار شد.


یکی دیگر از مسابقاتی که به مناسبت دهه فجر برگزار شد، رقابت های پارا سایکلینگ قهرمانی استان تهران بود که در بخش نابینایان با حضور ۴ دوچرخه سوار در پارک ترافیک پونک شهرداری منطقه ۵ و زیر نظر هیأت دوچرخه سواری استان تهران برگزار شد.
این مسابقات که در مسافت ۵۰۰ متر و به صورت تایم تریل انفرادی در روز جمعه ۱۷ بهمن برگزار شد، با قهرمانی علیرضا ایزدی فرد به پایان رسید. خانم ها مریم ادیب، لاله عربزاده و ریحانه بابر شمس عناوین دوم تا چهارم را از آن خود کردند.

اما مسابقات بهکاپ توسط هیأت ورزش نابینایان شمیرانات از دیگر رقابت هایی بود که روز پنجشنبه ۱۶ بهمن به سرپرستی و داوری زهرا میراخوری برگزار شد.
در این مسابقات که یکی از رشته های تازه تأسیس برای نابینایان است، ۱۱ نفر به مصاف هم رفتند که در بخش آقایان جواد میر تمیز دوست اول و سعید رجبی دوم شد. در بخش بانوان نیز بنفشه ذبیحیزاده اول و معصومه باقر ساک دوم شد.
ورزش بهکاپ (گیت گلف) از سال ۹۰ توسط جناب آقای آزاد طراحی و وارد ورزش ایران شد.
در حال حاضر، این رشته در کشورهای مختلف جهان در حال اجرا است.
انجمن بهکاپ ایران، زیر مجموعه فدراسیون گلف است.
این ورزش قابل اجرا برای همه افراد و در همه مکان ها است که با توجه به مناسب سازی این ورزش برای نابینایان از سال ۹۵ این رشته قابل برگزاری برای نابینایان و کم بینایان نیز است.
ابزار مورد نیاز  برای ورزش بهکاپ، یک دسته به قاب همراه یک عدد توپ گلف و همچنین دروازه ای به ارتفاع ۱۰ سانتی متر عمق، ۱۰ سانتی متر طول و ۳۰ سانتیمتر عرض و از جنس آهن است.
این رشته به گونه ای است که توسط ضربات مکرر و ایجاد صدا بر روی دروازه، می توان جایگاه آن را برای افراد نابینا و کم بینا مشخص کرد.
این رشته ورزشی در زمین های چمن، سالن توپی، ساحل و غیره قابل اجرا و هدف پس از انجام آن ایجاد هماهنگی دست و ذهن است و تمرکز ورزشکار را بسیار بالا می برد.
این ورزش برای نابینایان به جهت تمرکز و جهت یابی و قدرت تشخیص فاصله، بسیار مناسب است.
در این رشته، یک نفر پشت دروازه می ایستد و به دروازه ضربه می زند تا فرد نابینا با زدن ضربه به توپ، آن را وارد دروازه کند.
رشته ورزشی بهکاپ تاکنون سه دوره برای نابینایان و کم بین


ایان تهران برگزار شده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *