گزارش عملکرد ورزشی، فرهنگی و مالی هیئت تهران در سال ۱۳۹۹

با وجود شیوع کرونا در سال گذشته، فعالیت‌های فرهنگی و ورزشی هیئت تهران در دو سطح کشوری و استانی ادامه یافت.

به گزارش روابط عمومی هیئت ورزش نابینایان و کم بینایان استان تهران، هیئت تهران از بهمنماه سال ۹۷ که ریاست آن به عهده دکتر سید کاظم شمس مفرحه واگذار شد، برنامه‌های خود را در سه سطح زیرساختی، همگانی و حرفه‌ای آغاز کرد. در بعد افزایش زیرساخت‌های مجموعه هرندی و استفاده بهینه از ظرفیت‌های مختلف مجموعه، باعث شد درآمد مجموعه ورزشی شهید هرندی از ۷۱۲ میلیون تومان در سال ۹۷، به یک میلیارد و ۴۴۵ میلیون تومان در سال ۹۸ افزایش پیدا کند. در بعد همگانی، برنامه‌های هیئت تهران در سال ۹۸ به اوج خود رسید و صعود به قله دماوند یکی از مهمترین رویداد‌های ورزش نابینایان در سطح کشور شد. در بعد قهرمانی و حرفه‌ای نیز مجموع برنامه‌های هیئت تهران باعث شد رتبه این هیئت در سطح کشور از عنوان سومی در سال ۹۷، به عنوان دومی در سال ۹۸ ارتقاء یابد و تعداد ورزشکاران هیئت نیز از ÷۱۳۰ نفر در سال ۹۷، به ۲۷۷ نفر در سال ۹۸ افزایش یافت. از جمله عوامل افزایش تعداد ورزشکاران و بهبود کیفیت رتبه استانی در این سال، استعدادیابی از میان نوجوانان و جوانان نابینا و کم‌بینا بود. شروع این کار در سال ۹۸ با هدف تشکیل تیم جوانان آغاز شد. در همین راستا، با دو مدرسه دخترانه نرجس و عبدالعظیم و مدارس پسرانه شهید محبی و خزائلی ارتباط گرفته شد. خروجی این تعامل مثبت و استعدادیابی حضور ۷۰ نفر از نوجوانان و جوانان نابینا و کم‌بینا در رشته‌های مختلف بود که برخی از آنها به مسابقات کشوری نیز اعزام شدند.

پس از مروری کوتاه بر اهم فعالیت‌های هیئت تهران در سال ۹۸، به ارائه گزارش عملکرد فرهنگی، ورزشی و مالی این هیئت در سال ۹۹ اشاره می‌شود.

شیوع ویروس کرونا از اسفندماه سال ۹۸، عملاً کلیه مجموعه‌های ورزشی در سطح کشور را به مدت سه ماه به تعطیلی کشاند.

لذا برنامه‌های هیئت تهران در سال ۹۹، از خردادماه آغاز شد. برنامه‌های فرهنگی و ورزشی تهران در دو سطح پیگیری شد. یکی برنامه‌های کشوری که توسط فدراسیون برگزار شد و مسابقات و برنامه‌هایی که توسط هیئت تهران صورت گرفت. در بعد مسابقات کشوری، سه نفر از ورزشکاران مرد و دو تن از بانوان هیئت تهران در اردو‌های غیر متمرکز و یک نفر در بخش اردو‌های متمرکز ملی حاضر بودند. مسابقات طناب زنی، درازنشست، مسابقات آنلاین شطرنج، مسابقات قهرمانی کشور آمادگی جسمانی، همایش طناب زنی به مناسبت هفته پارالمپیک، همایش ۲۰ ثانیه پیاده روی به مناسبت روز عصای سفید، چالش من ورزش می کنم تو هم ورزش بکن، دوره توجیهی داوری گلبال، شرکت در مسابقات احکام، شرکت در دوره تحلیل و آنالیز مربیگری گلبال، مسابقات بیست حدیث، شرکت در دوره طراحی تمرین و دوره حرکات کششی، گرم کردن و سرد کردن، شرکت در دوره تغذیه و شرکت در مسابقه سی حدیث، از جمله رویداد‌های فرهنگی و ورزشی بود که هیئت تهران در سال ۹۹ در آن حضور فعال داشت و در بسیاری از آنها، صاحب عناوین برتر شد.

اما به جز رویداد‌هایی که در سطح کشور برگزار شد، هیئت تهران برنامه‌های فرهنگی، ورزش همگانی و قهرمانی خود را با وجود شیوع کرونا و مشکلات ناشی از آن در سال ۹۹ پیگیری کرد.

برگزاری مسابقات آنلاین شطرنج استان تهران به مناسبت روز عصای سفید، صعود به قله ۴۲۰۰ متری کلون بستک، برگزاری مسابقات آنلاین آمادگی جسمانی به مناسبت روز جهانی معلولان، برگزاری مسابقات آنلاین فرهنگی به مناسبت ولادت با سعادت حضرت معصومه (س)، مسابقات آنلاین فرهنگی به مناسبت ولادت با سعادت حضرت  زینب (س)، صعود به قله ساکا، برگزاری جشنواره فرهنگی-ورزشی به مناسبت دهه فجر، مسابقات آنلاین فرهنگی با محوریت پیروزی انقلاب اسلامی، برگزاری مسابقات آنلاین فرهنگی کتاب خوانی، برگزاری مسابقات ورزش همگانی-آمادگی جسمانی، صعود به قله ۲۸۲۰ متری چین کلاغ، برگزاری مسابقات حضوری  شطرنج برترین های استان تهران، برگزاری مسابقه بهکاپ به مناسبت گرامیداشت روز زن و دهه فجر، برگزاری مسابقات آنلاین  شطرنج استان تهران، وبینار ارتقای سطح شطرنج بازان استان تهران تیر و مرداد، برگزاری دوره های آموزشی پیشرفته  شطرنج آنلاین در آبان ماه، برگزاری جلسات هیئت رئیسه ۸ بار در طول سال، برگزاری جلسات با رؤسای هیئت‌های شهرستان‌ها ۴ بار در طول سال، برگزاری دوره های آموزشی پیشرفته  شطرنج آنلاین در راستای ارتقای سطح شطرنجبازان  نابینا طی ماه آذر، دی، بهمن و اسفند از جمله فعالیت‌های فرهنگی و ورزشی هیئت تهران در سال ۹۹ است. به طور کلی، مجموعاً ۲۵۰ نفر از ورزشکاران نابینا و کم‌بینا در سال ۹۹ در ورزشگاه هرندی حضور یافتند و از امکانات مختلف آن استفاده کردند. حضور این تعداد ورزشکار نابینا علیرغم شیوع کرونا به نسبت بسیاری از استان‌ها و مجموعه‌های ورزشی که عمده روز‌های سال گذشته را تعطیل بودند، آمار قابل قبولی محسوب می‌شود. برگزاری و شرکت در ۲۶ رویداد ورزشی و هفت رویداد فرهنگی، عملکرد فعال هیئت تهران در سال ۹۹ علیرغم شیوع کرونا در کشور را نشان می‌دهد.

شرایط مالی هیئت تهران در سال ۹۹، تحت تأثیر کرونا قرار داشت و مجموع درآمد‌های هیئت در این سال، به یک میلیارد و ۱۷۵ میلیون تومان رسید. مجموع هزینه‌های هیئت در سال ۹۹ نیز یک میلیارد و ۱۴۸ میلیون تومان بود. از این رو، ۲۶ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان به سال ۱۴۰۰ انتقال پیدا کرد. علاوه بر برگزاری رویداد‌های متعدد فرهنگی و ورزشی در سال ۹۹، توسعه زیرساخت‌های مجموعه ورزشی شهید هرندی از دیگر اقداماتی بود که به صورت ویژه پیگیری شد.

از این رو، در سال گذشته علی‌رغم این‌که درآمد‌های مجموعه هرندی به سبب شیوع کرونا نسبت به پیش‌بینی‌های انجام شده کاهش چشمگیری داشت، تمرکز مدیران هیئت به توسعه زیرساخت‌های مجموعه معطوف شد و در این راستا، اقدامات مؤثری صورت گرفت.

خرید، تعویض و تعمیر قسمت‌های آسیب دیده چمن مصنوعی و پیست تارتان، تهیه گرانول جهت استاندارد‌سازی چمن، تامین سیستم روشنایی و خرید پرژکتور، استاندارد‌سازی وضعیت سرویس‌های بهداشتی و رختکن‌ها جهت برگزاری مسابقات رسمی لیگ‌های کشوری و استانی از جمله اقداماتی بود که در زمینه افزایش کیفیت زمین چمن انجام گرفت. همین امر سبب شد با توجه به تعطیلی استخر و کاهش درآمد‌های ناشی از آن، زمین چمن به عنوان مهمترین منبع درآمدی مجموعه در سال ۹۹ تبدیل شود. توسعه زیرساخت‌های مجموعه هرندی در سال گذشته تنها محدود به زمین چمن نبود و در ارتباط با هتل هم اقدامات خوبی صورت گرفت. ۲۵ واحد از ۳۵ سوئیتِ هتل هرندی بازسازی، نقاشی و کاغذ دیواری شدند. همچنین سیستم سرمایشی و گرمایشی هتل نیز سرویس کامل شد. مجموع این اقدامات سبب شد در سال ۹۹، ۲۵۳۰ نفر مسافر در هتل هرندی پذیرش شوند که با توجه به اعمال محدودیت‌های کرونایی در سطح کشور، آمار در خور توجهی محسوب می‌شود. همچنین در سال ۹۹، ۱۳۲ نفر از نابینایان و کم‌بینایان به همراه خانواده‌هایشان در هتل هرندی پذیرش شدند.

توسعه زیرساخت‌های مجموعه هرندی علاوه بر زمین چمن و هتل در سال ۹۹، سایر بخش‌های مجموعه را نیز در بر گرفت. تجهیز طبقه فوقانی سالن آکادمی ورزش‌های رزمی به دیوارکوب استاندارد جهت جلوگیری از بروز حادثه و آسیب ورزشکاران، تعمیر و تعویض کاشی و سرامیک‌های کف استخر به سبب مستهلک شدن و فرسودگی، راه‌اندازی سونا و جکوزی قدیمی مجموعه تحت عنوان حمام سنتی و تعمیر موتورهای واتر جت آن، بروزرسانی کلیه تأسیسات و موتورخانه مجموعه و سیستم سرمایش و گرمایش بخش‌های مختلف هرندی، از دیگر امکانات زیرساختی بود که با توجه به عدم حضور ورزشکاران در مجموعه به آن توجه ویژه شد.

انجام کلیه اقدامات زیرساختی، سبب شد بخشی از هزینه‌ها و خسارت‌های تحمیل شده ناشی از شیوع کرونا جبران شده و هیئت بتواند همچنان به فعالیت خود ادامه دهد. در سال گذشته، مجموعاً مبلغ ۳۰ میلیون و ۹۸۰ هزار تومان جهت اجرای رزمایش کمک مومنانه به اقشار آسیب‌پذیر از بیماری کرونا به تعداد ۲۳۴ نفر از ورزشکاران نابینا و کم‌بینا در چند مرحله پرداخت شد. استعدادیابی در سال ۹۹ نیز همچنان مورد توجه مدیران هیئت بود و علاوه بر تهران، با یک مدرسه در مقطع ابتدایی در شهرستان ورامین هماهنگی‌های لازم صورت گرفت و ۱۵ نفر از دختران زیر ۱۰ سال در قالب مسابقات آمادگی جسمانی جهت انجام برنامه‌های ۳ ساله، مورد تمرین و آموزش قرار گرفتند.

هیئت ورزش نابینایان و کم‌بینایان استان تهران در نظر دارد فعالیت‌های خود در مسیر پر افتخار خدمت به ورزشکاران نابینا و کم‌بینا در سال ۱۴۰۰ را جدی‌تر از گذشته دنبال کند. عمده فعالیت‌های برنامه ریزی شده در بخش‌های فرهنگی، ورزشی و آموزشی هدف‌گزاری شده و مجموعاً ۱۸ برنامه از پیش تعیین شده در بخش ورزشی، ۷ برنامه در بخش فرهنگی و ۸ برنامه در بخش آموزشی پیش‌بینی شده است.

در روز‌های آتی نیز تقویم ورزشی سال ۱۴۰۰ بر روی وبسایت و کانال هیئت منتشر خواهد شد. طبیعتاً وضعیت و پیشروی اپیدمی کرونا در موج چهارم و موج‌های بعدی در طول سال، می‌تواند بر روی چگونگی اجرای این تقویم تأثیرگذار باشد. چنانچه مربیان، ورزشکاران و کلیه دست‌اندر کاران ورزش تهران پیشنهاد و یا انتقادی در خصوص تقویم ورزشی ۱۴۰۰ داشته باشند، می‌توانند مراتب را با هیئت تهران در میان گذاشته و ما را در راستای رشد و توسعه برنامه‌های خود یاری کنند.

سید کاظم شمس مفرحه رئیس هیئت ورزش نابینایان و کم‌بینایان استان تهران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *